ГоловнаРепертуарБалети«Таємниця Віденського лісу»

«Таємниця Віденського лісу»

«Таємниця Віденського лісу»

Музика Ґустава Малера та Йоганна Штрауса
Балет на дві дії
Лібрето заслуженого артиста Росії Юрія Васюченко

Тривалість вистави: 1 година 30 хвилин

Музична концепція та диригент-постановникОксана Линів
Художник-постановник –заслужений художник України Наталія Бевзенко-Зінкіна
Художник по костюмах – Наталія Баданіна
Режисер, що веде виставу – заслужений працівник культури України Наталія Григор


Члени постановчої групи

Педагоги-репетитори – народна артистка України Наталя Баришева, народна артистка України Олена Барановська, народний артист України Михайло Пєтухов, заслужена артистка України Ніна Стоян, заслужений артист України Юрій Карлін
Концертмейстери - Лоліта Григорян, Лія Чібалашвілі, Анастасія Марушко, Інна Шведенко, Юліан Шумаков
Завідувач художньо-постановочної частини – Віктор Янчук
Художник зі світла – В'ячеслав Ушеренко
Начальник машинно-декораційного цеху – Віктор Мелешко
Художники-гримери – Олена Васильчук, Євгенія Галенко


Головний диригент театру – народний артист Республіки Молдова Олександру Самоїле
Головний режисерОксана Тараненко
 

Про балет

Прем'єри балету пройшли 17, 18 і 24 грудня 2011 року

Австрійську столицю півколом оточує Wienerwald – Віденський ліс. Великий зелений масив в оточенні гір – одна з примітних місцевостей Австрії, осяяна романтичним ореолом. Він дивом зберігся до наших днів.

Після руйнівної війни з Прусією спустілу австрійську скарбницю потрібно було терміново наповнити і Віденський ліс вирішили продати торгівцю лісом. Столітні дерева не вирубали лише завдяки якомусь Шеффелю, колишньому офіцеру Його Імператорської Величності, який збурив у пресі компанію протесту. Заснувавши «Рух за порятунок Віденського лісу», Шеффель, після дворічної боротьби, домігся того, що Імператорська Канцелярія відмінила своє власне рішення про його продаж.

З Віденським лісом пов’язана творчість багатьох великих поетів і філософів, художників та композиторів. Його краса надихала Моцарта, Шуберта, Бетховена, Штрауса, Малера.

Тут, під покровом дерев, зберігається таємниця майєрлінгської трагедії. В замку Майєрлінг у 1889 році добровільно пішли з життя кронпринц Рудольф – єдиний спадкоємець австрійського імператора Франці-Йосипа, та його кохана Марія Вечера. Самогубство цієї пари – одна з найтрагічніших і найзагадковіших любовних історій ХІХ століття. Донині справжні причини загибелі двох закоханих невідомі.

Творці балету «Таємниця Віденського лісу» – хореограф і автор лібрето Юрій Васюченко та автор музичної концепції диригент Оксана Линів – дозволили собі перетворити цю історію в легенду і дати їй нове життя.

Музика балету «Таємниця Віденського лісу» представлена двома великими композиторами-сучасниками – Густавом Малером та Йоганном Штраусом. Їх об’єднує не тільки час, але й єдиний простір Відня, любов до австрійської культури, природи, народної музики, яку вони використовували у своїй творчості.

Концептуальна ідея балету побудована на поєднанні епізодів із творів цих видатних австрійських композиторів. Фантастичний світ природи і експресія почуттів Густава Малера переплітається з вишуканою естетикою Йоганна Штрауса. Органічне переплетіння творів Малера й Штрауса створює неповторну музичну атмосферу Відня на рубежі ХІХ – ХХ століть.
 

Дія перша

Австрійський імператорський двір вирішує продати Віденський ліс, аби поповнити спорожнілу казну. Новий власник планує повирубувати дерева. Хранитель хащі Троль скликає лісових духів і дріад. Разом вони вирішують, як запобігти знищенню своєї обителі.

В імператорському замку в передмісті Відня дають бал. Гості кружляють у вальсах, відплясують запальні польки. Тим часом правитель Австрії обговорює з торговцем Йозефом угоду про продаж лісу.

Розпорядник балу – хитрий Троль. Він зводить у танці Марію, наречену Йозефа, з кронпринцом Рудольфом. Юнак і дівчина закохуються один в одного з першого погляду і домовляються про побачення у Віденському лісі.

Свято закінчується. Імператор підписує документ щодо продажу лісу.

Йозеф з друзями відзначає у шинку на узліссі вдалу угоду. У цей же час Марія і Рудольф зустрічаються в лісі. Захопившись один одним, вони підходять до шинку. Закоханих помічає Йозеф. У гніві він кидається з ножем на спадкоємця престолу. Марія заступає йому шлях і приймає смертельний удар ... Дівчина помирає на руках у Рудольфа.
 

Дія друга

Рудольф сумує по своїй коханій. Три лісові феї - Води, Вогню і Повітря - намагаються увести принца до світу мрій і забуття. Однак він опирається їх чарам. Троль пропонує юнакові угоду: йому повернуть Марію, якщо парубок захистить ліс від вирубки.

Принц кидає виклик Йозефу. Всі лісові мешканці допомагають Рудольфу. Нарешті лиходія повержено. Чарівні духи повертають кронпринцу його кохану. Всі разом святкують перемогу добра, світла і краси.

 

Дійові особи та виконавці

 • Імператор – Юрій Мєдвєдєв, Ігор Саражинський
 • Кронпринц Рудольф – заслужений артист України Сергій Доценко, заслужений артист Республіки Молдова Володимир Статний, Станіслав Скриннік, Дмитро Шарай
 • Йозеф, лісоторговець – Вадим Круссер, Богдан Чабанюк
 • Марія, його наречена – заслужена артистка Республіки Молдова Марія Полюдова, Олена Добрянська, Олександра Воробйова, Катерина Кальченко, Елліна Походних
 • Троль, хазяїн-охоронець Віденського лісу – Станіслав Варанкін, Павло Гриць, Віктор Томашек, Денис Черняк
 • Фея Води – заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Анастасія Баннікова, Катерина Бурдік,  Марія Рязанцева
 • Фея Вогню – Катерина Бартош, Наталя Івасенко, Олена Кондратьєва, Ганна Тютюнник
 • Фея Повітря – заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Анастасія Баннікова, Катерина Бурдік,  Марія Рязанцева

 • Дріади, ліани, лісоруби, німфи, тролі – артисти балету

 • Голос – заслужена артистка України Наталя Шевченко, Ірина Репетій, Катерина Цимбалюк


СОЛО В ОРКЕСТРІ:

 • віолончель – Наталя Мармусевич, Володимир Аврятов
 • арфа – Світлана Завадська, Ніна Філіппова
 • флейта – Олександр Протас, Павло Котовщиков
 • флейта-пікколо – Юрій Смаглюк, Василь Молчанов
 • гобой – Олександр Чупира
 • труба – Віталій Буйницький, Віталій Пашковський


ДИРИГЕНТИ
– заслужений артист України Ігор Шаврук, Віталій Ковальчук

Виконавці в найближчої виставі

Склад виконавців 24 листопада

 • Імператор – Юрій Мєдвєдєв
 • Кронпринц Рудольф – Дмитро Шарай
 • Йозеф, лісоторговець – Вадим Круссер
 • Марія, його наречена – Олена Добрянська
 • Троль, хазяїн-охоронець Віденського лісу – Віктор Томашек
 • Феї – заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Олена Кондратьєва, Крістіна Павлова (вперше в партії)
 • Голос – Ірина Репетій
 • Диригент - Виталій Ковальчук

 

Видео