ГоловнаРепертуарАрхівМадам Баттерфляй (до 2019)Про оперу

Про оперу

Жодна з опер Джакомо Пучіні не знала такого приголомшливого провалу на прем’єрі, як «Мадам Батерфляй». Перший показ цього твору в міланському театрі «Ла Скала» у лютому 1904 року (головну партію співала Розіна Сторкіо) супроводжувався пронизливим свистом, муканням, кукуріканням та непристойними вигуками. Історики музичного театру припускають, що причиною цього було не виконання. Фіаско пояснюють підступами недругів композитора, або ж, як вважає Генріх У. Саймон, звичкою італійської оперної аудиторії «відверто висловлювати свої погляди – неважливо, правильні чи помилкові».

Як би там не було, реакція публіки змусила Пучіні зробити велику кількість змін і, насамперед, розділити довгу другу дію на дві частини. Наступний показ опери в травні 1904 року в «Театро гранде» в Брешії, з українкою Соломією Крушельницькою в ролі Батерфляй, глядачі сприйняли з захопленням. Відтоді опера по праву посіла одне з чільних місць в репертуарах провідних театрів світу.

Лібрето опери (автори – Луїджі Ілліка та Джузеппе Джакоза), базується на п’єсі Давида Беласко «Гейша», яка, в свою чергу, є переробленою однойменною журнальною повістю американця Джона Лютера Лонга. Головна героїня Чіо-Чіо-сан (чи мадам Батерфляй) виходить заміж за американського офіцера Бенджаміна Пінкертона, не підозрюючи, що для нього цей «колоніальний шлюб» – всього лише екзотична розвага. На батьківщині він має намір одружитися зі співвітчизницею. Коли Пінкертон через три роки повертається в Японію, його супроводжує справжня дружина. Не витримавши розчарування, Чіо-Чіо-сан покінчує життя самогубством.

Вибравши цю історію, Пучіні не тільки віддав данину тодішній європейській моді на екзотичний Далекий Схід. У «Мадам Батерфляй» відбувається зіткнення двох світів. Жорстокості, цинізму і підступності «прогресу», втіленому в американському військовому, протиставляється наївність і витонченість «варварської» культури в образі Чіо-Чіо-сан. А сила духу і готовність до самопожертви жінки протиставляється чоловічій нерішучості й егоїзму.


Видео

    Липень, 2020

    ПнВтСрЧтПтСбНд
      12345678910111213141516171819202122232425262728293031